Blog


Co będzie modne w bieżącym roku? Poznaj trendy wnętrzarskie 2021.

Meble z recyklingu, jasne drewno, wszelakie odcienie niebieskiego czy naturalne surowce to tylko część trendów wnętrzarskich jakie czekają na nas w roku 2021. Zastanawiasz się nad remontem lub wykańczasz dom? Dowiedz się jakie są trendy w architekturze wnętrz w bieżącym roku!

2020 rok minął nam pod kątem remontów i wykańczania nowych budów. Wszystko to za sprawą koronawirusa, który dał nam możliwość pracy zdalnej, a to przyczyniło się do docenienia naszych domów i mieszkań. Spędzając więcej czasu w naszych czterech ścianach jeszcze bardziej zaczęliśmy zwracać uwagę na całą architekturę wnętrz i to co nas otacza.

Dzięki temu spora część z nas zdecydowała się na doposażenie lub też całkowitą zmianę aranżacji. Wielu z nas czeka z takim ruchem do wakacji lub też odbioru mieszkania. Warto więc w takim przypadku poznać trendy jakie będą wiodące w bieżącym roku w architekturze wnętrz.

Naturalne surowce

Człowiek cały czas lgnie do natury. Widać to w ciepłe weekendy na zatłoczonych szlakach górskich, lasach czy nad wodą. Nasz pociąg do natury wykorzystują wciąż producenci materiałów do wykończenia wnętrz oferując materiały z naturalnych surowców lub idealnie imitujących naturalne kamienie czy drewna. To trend, który z całą pewnością pozostanie z nami na długie lata dlatego też naturalne miękkie tkaniny – len, jedwab, aksamit, ekologiczna skóra, wełna w połączeniu z drewnem, szkłem, kamieniem oraz stal to dalej bezkonkurencyjnie połączenia.

Ogromną popularnością w bieżącym sezonie cieszyć się będzie surowe i jasne drewno oraz naturalna faktura kamienia, które eksponowane będą przez dużą ilość wpadającego naturalnego światła za sprawą dużych przeszkleń. Nadal modne będą duże, florystyczne wzory i zielone kwiaty jednakże odchodzimy już od tzw. urban jungle. Wszystko to na rzecz eleganckich, minimalistycznych przestrzeni z dodatkiem pojedynczych, acz efektownych roślin.

Zorientowani na ekologię

Na całe szczęście tak dla nas jak jak i przede wszystkim dla naszych przyszłych pokoleń, większość z nas zaczyna zwracać coraz większą uwagę na ekologię. Staramy się dbać o ten aspekt w możliwie wielu aspektach. Trend ten widoczny jest już także w architekturze wnętrz. Co prawda w chwili obecnej mowa tu przede wszystkim o Zachodzie, jednak już wkrótce zawita on także do Polski.

Przerażają nas narastające ilości plastiku dlatego również branża zaczęła szukać sposobu na wykorzystanie tego przetworzonego i już powstałego materiału oferując z niego coraz więcej rozwiązań.

Przejawami zrównoważonego projektowania, a więc sustainable designu, są obecnie również biotworzywa, np. polilaktyd – bioplastik z kukurydzy lub trzciny cukrowej, jak również surowce szybko odnawialne, np. bambus, i naturalne odpady, np. muszle morskie, łuski ryb, pióra ptaków.

Króluje niebieski

Myśląc o kolorach jakie będą wiodące w roku 2021 od razu nasuwa nam się na myśl bezapelacyjny lider, czyli kolor niebieski w różnych odcieniach. Ciemne jego barwy, przywodzące na myśl nocne niebo czy morskie głębiny, stosowane będą przez projektantów jako tło dramatycznej, luksusowej aranżacji, a więc na ścianach i sufitach. W bardziej stonowanych wnętrzach, barwa ta w jasnych odcieniach pojawi się pod postacią mebli tapicerowanych czy dekoracji. Na topie będą także lazurowe czy błękitne odcienie niebieskiego, które świetnie komponują się z barwą żółtą, beżem, jasnym brązem czy złotem.

Dlaczego właśnie kolor niebieski? Idealnie sprawdzi się we wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku tj. sypialni czy salonu, gdyż barwa ta według licznych badań nas odpręża.

Wnętrza dla siebie

Trendy trendami ale myśląc o architekturze wnętrz musimy pamiętać że projektujemy coś dla siebie, a nie dla innych. To my mamy się dobrze czuć w własnym. Dlatego też do procesu tworzenia warto zaangażować architekta wnętrz który spersonalizuje projekt pod nasze własne indywidualne potrzeby i marzenia. To przecież w tych wnętrzach spędzimy kolejne lata więc warto by były dla nas trafione w punkt.

J.W-K